
Здравейте! Без никакво бавене и обяснения защо отново изчезнах безследно последните няколко седмици (две думи - отлагане и университет) започвам да Ви говоря за една от книжките, с която се запознах през септември и която се превърна в една от любимите ми за годината - а именно „City of Ghosts“ от Виктория Шуаб, автор на поредицата „Цветовете на магията“.
Момента, в който „City of Ghosts“ /„Град на призраци“/ излезе в Америка знаех че ще прочета книгата. Влюбена съм в творчеството на Шуаб и съм си поставила за цел да прочета и събера всяка една нейна книга. Изгълтах първа и втора част от тази поредица за отрицателно време в електронен вариант, ала това не ми попречи ни най-малко да се насладя на всяка (електронна) страница.
„City of Ghosts“ е детско фентъзи, паранормален роман, който проследява приключенията на Касиди Блейк, обикновено момиче обичащо фотографията и нейният най-добър приятел Джейкъб, който по случайност е и призрак. Звучи интересно нали? Само от тази информация ти се иска да хвърлиш едно око и да видиш за какво иде реч. А корицата допълнително те подканва просто да си вземеш книгата. Независимо дали гледате американското или английското издание и двете са удивително красиви, едното една идея по-мрачно от другото, но със сигурност и двете привличащи вниманието.

Семейството на Касиди не е напълно нормално. И ако веднага са Ви налегнали мисли за призраци и зловещи семейни истории ще Ви разочаровам, защото тук няма нищо такова. Родителите на Касиди са успешни писатели на паранормални романи, които получават възможност да бъдат екранизирани, с главни героите - точно така - самите писатели. Така че какво по-хубаво от това да посещаваш едни от най-известните градове в света, само за да се докоснеш до тяхната по-тъмна, зловеща страна? Абсолютно нищо. И така Каси и Джейкъб на първо време се озовават в Единбург, където разбира се ги чакат неприятности с един особен призрак, който иска да се завърне в света на живите на цената на всичко.
![]() |
Английската корица |
Освен корицата другото нещо, в което се влюбих бе сюжета. Въпреки че бе предвидим на моменти, ми бе изключително забавно и разтоварващо да проследя действията на героите, препятствията които се изпречваха на пътя им и отношенията помежду им. Шуаб знае как да пише истории и тук определено се е справила добре. Дали успях да предвидя половината от случаите се неща в книгата, само защото не съм таргета на писателката, не мога да кажа, но при всички случаи се насладих на четивото изцяло.
Каси е малко, интелигентно момиче, необичаен магнит за неприятности присъщ за този жанр книги. Хареса ми как се справяше със ситуациите, в които попадаше, как не се впускаше веднага в действие, а премисляше и се опитваше да намери сама решение. Разбира се не винаги успяваше, затова в тази книга се запознаваме и с още един прекрасен герой, който моментално заобичах - Лаура, неочакван спасител в трудни ситуации.
![]() |
Немската корица |
Начина, по който Шуаб е успяла да опише града, включвайки част от най-забележителните места и сгради, преплитайки историята му с паранормалното е удивителен и честно казано леко я намразих затова. Защото докато четях успях да си представя много от нещата, а тези, за които картината ми бе неясна просто поглеждах в интернет и се взирах с почуда.Толкова красиви архитектурни места, криещи интригуващи истории. Искаше ми се да се кача на някой самолет и просто да се впусна в изследване на Единбург, тайните улички и Катедрали. Не е честно, защото как да устоиш на Единбургския замък, Църквата Грейфриарс и Royal Mile? Просто да те хване яд, че не живееш близо до тези места. Да, може да са зловещи и да крият мрачни истории, но все пак са по един странен начин красиви.
Въпреки че книгата страшно много ми хареса не ѝ дадох 5/5 звезди, защото нещо ми липсваше. Не мога да определя точно какво, но вътрешно усещах, че един от елементите липсва. Или просто, както казах по-горе не съм таргета на книгата и очаквах повече.
Благодаря Ви за отделено време и до следващия пост.
Други книги от Шуаб, за които можете да намерите нещо в блога:
Коментари
Публикуване на коментар